Milleks ma seifi vajan?
Erinevalt paljudest lääneriikidest, kus pea igas majas on mitu erinevat funktsiooni täitvat seifi, ei ole Leedus kodused seifid tavapärased. Erandiks on vaid Leedu seaduse järgi kohustuslikud relvakapid. Sageli mõtlevad inimesed seifi ostmisele alles pärast varguse ohvriks langemist ehk sageli alles pärast valusat õppetundi.
Sellele on raske seletust leida. Tavapärane arusaam on, et seifis ei ole midagi hoida või maja turvalisus on juba tagatud tänu turvaustele, alarmile, kindlustusele vms. Eriti üllatav on, et seife ei ole ka eramajades või suvilates ja seda sõltumata sellest, et nendesse sisse murdmine on väga lihtne, kasvõi akna kaudu. Hiljuti on selliseid varguseid Leedus esinenud üsna palju. Kõigil meil on varguse ohvriks langenud tuttavaid või sõpru. Eriti kummaline on aga, et seife ei ole ka Leedu kõige luksuslikemas kodudes.
Milleks inimesed seife vajavad?
Kõigil meil tuleb hoida ja kaitsta oma vara, sest vastasel juhul võtame märkimisväärse riski. Tõhusa kaitse tagab vaid kombineeritud kaitse, seetõttu on tavapärases majas vajalik nii seif kui ka tugevad turvauksed, sest akna kaudu sisenenud vargal väga ebamugav esemeid ära kanda ja katkist akent võivad märgata ka naabrid.
Eramutes või esimesel/viimasel korrusel asuvates korterites tasub kindlasti paigaldada akende jõuga avamist takistavad täiendavad turvaseadmed või lukustatavad aknalingid. Need ei ole väga kallid, kuid kodu turvalisus suureneb märkimisväärselt. Eramute või suvemajade juurde ei tasu kunagi jätta redeleid, suuri kaste või teisi esemeid, mis aitavad vargal majja siseneda, näiteks akna kaudu.
Alarmid on küll kasulikud, kuid need ei takista varga sisenemist. Need sunnivad küll varga kiiremini lahkuma aga suur kahju võib tekkida juba minutitega. Varast ei sega ka kindlustus, mille ainsaks kasuteguriks on võimalus raha pärast vargust kasvõi osaliselt tagasi saada. Lääneriikides on tegelikult tavapärane, et kindlustusseltsid kindlustavad esemeid ja väärisesemeid vaid siis, kui majas on seif ja ka kindlustussumma sõltub seifi turvatasemest.
Seifidel on „raha ja väärisesemete reitingud, mida kindlustusseltsid kasutavad. Sama trend ei ole veel Leetu jõudnud, kuid lääneriikide kogemus annab alust arvata, et peagi on ka see kohal. Lisaks sellele tuleb mõelda ka rahaliselt hindamatutele väärisesemetele. Mis saab näiteks olulisi fotosid sisaldavatest andmekandjatest, kadumise korral probleeme tekitavatest dokumentidest, tähtsat teavet sisaldavatest arvutitest, mis ei tohi sattuda valedesse kätesse või rahast – isegi, kui neid pole palju? Seetõttu ongi seifid vajalikud. Need ei asenda teisi vajalikke turvameetmeid, kuid eesmärgiks on takistada vargal kiiret põgenemist millegi väärtuslikuga. Loomulikult on olemas seifid, mida vargad ei suuda avada ka piiramatu ajaga aga kiirustavale vargale on ületamatuks takistuseks ka lihtsaimad koduseifid.
Seifi olulisuse paremaks mõistmiseks on abiks järgmine nimekiri asjadest, mida koduseifi(de)s hoida võib:
- passid, sünnitunnistused, isikutunnistused;
- sularaha, krediitkaardid;
- dokumendid, majaraamat, lepingud, ettevõtte asutamise ja muud dokumendid jne;
- olulised andmekandjad ja muu salvestatud teave, mida Te kaotada või teistele näidata ei taha;
- arvutid ja muud kallid seadmed ja/või olulist teavet hoidvad seadmed;
- juveelid, mündid, väärismetallide kogud;
- käekellad;
- margid;
- kunstiteosed;
- kallid muusikariistad, vahendid;
- kõige olulisemad pildid, vanad väärtuslikud pildid;
- päevikud;
- võtmed, juurdepääsukaardid;
- piletid;
- muud väärtuslikud (ja mitte ainult rahaliselt) esemed.
Kokkuvõttes võib öelda, et ükski kaitsemeede ei asenda teist ja tänapäeval on need kõik vajalikud. Seif on koduse turvalisuse võtmeelement ning üks olulisematest. Ükski teine kaitsemeede ei takista vargust nii vahetult, kui seif. Tegelikult tasub järgida vaid ühte nõuannet – hoiame enda kodusid ja väärisesemeid juba täna ning väldime homseid kahetsusi.