Kuidas valida seifi?
Esiteks, mida kavatsetakse seifis hoida?
Seifi valimisel on suuresti määrav asjaolu see, millised on selles hoitavate asjade mõõtmed ja väärtus.
Millise suurusega seif sobib?
Üldine reegel on see, et kui on võimalik, siis kindlasti vali esialgsest plaanitust natuke suurema mõõtmetega seif.
Milline peaks olema seifi turvatase?
Seif võib kaitsta mitte ainult varguste eest, vaid ka tulekahju eest. Mida väärtuslikumad on seifis hoitavad esemed, seda turvalisem seif tuleb valida.
Kuhu seif paigaldada?
Paigalduskohast sõltuvalt on kolm põhilist seifi tüüpi: tavalised, seina- või põranda külge kinnitatavad seifid.
Milline lukk valida?
Populaarsed on võtmetega, mehaanilise koodilukuga ja elektroonilise lukuga seifid. Lisaks kombineeritud lukusüsteemiga seifid. Kaasaegne ning parim lahendus on elektrooniline seifilukk.
Safforti valikujuht
Tagasi uudiste nimekirja

Seifilukud – millist tüüpi turvalukk on parim?

Seifilukud – millist tüüpi turvalukk on parim?

Alljärgnevalt selgitame mõningaid levinumaid turvalukkude liike ning igaühe tugevusi ja nõrkuseid, et saaksid teha parema seifivaliku.

1. Võtmega seifid

Tavalised võtmega avatavad seifilukud on põhimõtteliselt kõige vanemad lukutüübid, kuid on samas osutunud ka ühtedeks kõige turvalisemateks lukkudeks.

Traditsioonilise võtmega seifiluku peamine eelis on turvalisus: luku saab avada võtmega, mis on alati sinu käes. Võtmega lukud on enamasti ka pisut soodsamad kui moodsad lukusüsteemid, kuna lukumehhanism pole kõige keerukam. Kuna lukk on iseenesest lihtsakoeline, on samas ka selle hooldus ja kasutamine lihtne – kui peaks juhtuma, et kaotad võtme ära, pole ülemäära keeruline lasta lukksepal lukk vahetada või uus võti teha.

Lihtsuses võib peituda küll võlu, kuid sellega käib kaasas ka omajagu suur turvarisk. Võtit on paraku väga lihtne ära kaotada ning veelgi lihtsam on võtit kopeerida, mis tähendab, et igaüks võib sisuliselt teha sinu võtmest koopia ja saada seifile ligipääsu ilma seifi lahti muukimata. Võtme kaasaskandmine ei ole ka kõige mugavam – sa pead lisaks kodu- ja autovõtmetele kandma kaasas veel ühte lisanduvat võtit.

Kokkuvõttes ei ole traditsiooniline võtmelukk kõige parem valik – sinu eelistuseks võib langeda mõni peenema mehhanismiga lukk.

2. Kombineeritud lukk

Kui naudid siiski võtmega seifi võlusid, siis on parem valik kombineeritud mehhaaniline lukk. Sellised seifilukud käivad küll kinni võtmega, kuid lukul on kolm väikest mehhaanilist polti, igaühel neist on 20 võimalikku positsiooni (seega on avamisel 8000 võimalikku kombinatsiooni). Seif  avaneb üksnes siis, kui mehhaaniline võti sobib lukuga ning iga polt on õiges asendis.

Võrreldes tavalise võtmelukuga on mehhaaniline kombinatsioonilukk märksa turvalisem – kaks lukumehhanismi on alati turvalisemad kui üks. Luku kombinatsioone saab muuta väga hõlpsalt ka omanik ise ning sarnaselt võtmelukule on luku haldamine väga lihtne.

Miinuspooled on üsna sarnased võtmeluku nõrkustele – kombineeritud luku puhul pead sa siiski kandma kaasas võtit. Erinevalt võtmelukust ei ole kombineeritud luku puhul võtme kojujätmine nii suur oht, kuna varas ei tea siiski mehhaanilist kombinatsiooni, kuid siiski jääb alles teatav turvarisk.

Kombineeritud lukuga seifid kipuvad olema ka mõnevõrra kõrgema hinnaga kui nende lihtsakoelisemad sõsarad, seega ei pruugi see olla parim valik neile, kes otsivad võimalikult soodsat seifi.

3. Mehhaaniline kombinatsioonilukk

Kui eelmine variant sidus omavahel mehhaanilise luku võtmesüsteemiga, siis mehhaaniline kombinatsioonilukk on iseseisev ning ei vaja võtit. Taolise luku puhul tuleb keerata ühte nuppu kolm korda õigesse asendisse seifi avamiseks.

Taolise luku selge eelis on võtme puudumine – pole vaja kanda kaasas endaga võtit ega muretseda võtme kaotamise pärast. Seetõttu on selline seif ka palju turvalisem. Seifi omanik saab alati ka luku kombinatsiooni ise muuta.

Mehhaanilise kombinatsiooniluku peamine miinus on selle keerukus. Seifi avamine on üsna keeruline – edukaks avamiseks on vaja täpset kätt. Seetõttu pole selline seif sobilik eriti just vanematele inimestele, kuna seifi avamine ei pruugi õnnestuda esimese katsega.

4. Elektrooniline lukk

Elektroonilise luku puhul tuleb seifi avamiseks sisestada õige numbrite jada, mis koosneb tavaliselt 4 kuni 10 numbrist (numbrid on sinu poolt valitud).

Nagu eelneva lukumehhanismi puhul pole ka elektroonilise luku puhul vaja kanda kaasas võtit ning seetõttu on lukk märksa turvalisem. Elektroonilise luku kombinatsiooni vahetamine on väga lihtne – mida tihemini kombinatsiooni vahetada, seda turvalisem on lukk.

Üks elektroonilise luku miinuseid on selle aku, mida tuleb vahetada iga mõne aasta järel. Mõistagi ei ole vaja ise ära arvata, millal aku tühjenema hakkab, kuna lukusüsteem annab sellest hoiatussignaaliga teada juba hulk aega enne aku tühjenemist. Kui aku peakski tühjaks saama, on tavaliselt võimalik elektroonilise lukuga seife ühendada välise vooluallikaga, et seif avada oma koodi abil.

Teine miinus puudutab jällegi hinda. Elektroonilised lukud on teist liiki lukkudest kallimad oma arusaadavalt keerukama süsteemi tõttu. Me aga julgeme soovitame elektroonilisi lukke, kuna tegemist on ühe kõige turvalisema lukumehhanismiga, mille eelised on ülekaalukalt olulisemad kui mõned miinused.

5. Biomeetriline lukk

Biomeetriline lukk on kõige moodsam lukusüsteem, mis sarnaneb ulmefilmides nähtud mehhanismidele. Seifi avamiseks loeb lukk seifi omaniku sõrmejälge.

Kuna lukk on väga spetsiifiline ning pole vaja kaasas kanda ühtegi võtit, on biomeetriline lukk üks kõige turvalisemaid valikuid. Samas aga käib spetsiifilise süsteemiga kaasas ka krõbe hind, mistõttu ei kasutata biomeetrilisi lukke tavakasutuses olevate seifide puhul.

Teine biomeetrilise luku miinus on ebamugav kasutus. Biomeetrilisi lukke on kahte liiki – on sellised, mille puhul pead asetama sõrme seifi skänneri peale või mille puhul tuleb sõrm libistada üle skänneri. Mõlemal juhul ei ole aga seifi avamine eriti mugav, kuna skänner ei loe alati sõrmejälge edukalt esimesel katsel.

Sarnaselt elektroonilisele lukule tuleb ka kõnealuse süsteemi puhul vahetada akusid. Õnneks on tavaliselt võimalik ühendada seif vooluallikaga, just nagu elektroonilise luku puhul ning seega ei pea kartma, et seif jääb lukku aku tühjenemisel.

6. Ristpeavõtmega lukk

Nagu nimigi viitab, on tegemist lukusüsteemiga, mis toimib kruvikeerajale sarnase ristpealise võtme abil. Sisuliselt on see väga sarnane tavalisele võtmesüsteemile ning on samamoodi rahakotisõbralik lahendus.

Paraku aga ei taga selline lukusüsteem turvalisust, kuna võtit on väga lihtne kopeerida ning sa võid ka ise teha võtmest lukksepa juures kümneid koopiaid. Turvalisuse tagamiseks tuleks võtit kogu aeg endaga kanda.

Tasub ka mainida, et isegi sama liiki lukud tagavad väga erineva turvalisuse. Mis loeb kõige rohkem, on lukusüsteemile ja seifile väljastatud sertifikaat. Enamus turvalisi kõrgtasemel lukke on tunnustatud sertifikaatidega ning vastavad kõrgetele turvastandarditele. Selleks, et vastata teatud turvastandardile, peab seifis kasutud lukk vastama samale turvastandardile ning samas on ka lukud ise eraldi sertifitseeritud. Seifi valimisel lähtu alati enda soovile kohasest sertifikaadist.

Juhul, kui sinu soovitud lukusüsteem ei ole sinu eelarvele jõukohane, on hea kuldreegel järgmine: vali kõrgeima sertifikaadiga ja parima turvastandardiga lukk, mis on sinu rahakotile sobiv. Näiteks, kui sinu eelarve jaoks sobiks üksnes tavaline võtmelukk, vali kõrgeima võimaliku turvastandardiga lukk sellest kategooriast. Niiviisi tagad, et isegi, kui sul pole ulmefilmidele sarnast biomeetrilist lukku, on sinu vara kaitstud parimal võimalikul viisil ning saad seega öösel rahulikuma südamega magada.

Kui sa pole veel kindel, milline seif sobib sulle kõige paremini, kuid oled kindel selles, millist lukusüsteemi eelistad, kasuta Safforti e-poes olevaid mugavaid otsingufiltreid, mille hulgas on ka lukusüsteemi valik. Nii leiad vaid paari hiireklõpsuga kõik seifid, mis vastavad sinu ootustele. Mis veelgi parem, kõik seifid tarnitakse otse koju kätte, ükskõik, kas elad Tallinnas, Viljandis või Pärnus. Kaitse oma vara juba täna!